Domowy tradycyjny smalczyk z jabłkiem i z cebulką

Domowy smalczyk z cebulką i jabłkiem to tradycyjna polska potrawa, która od wieków gości na polskich stołach. Jest to pyszna i aromatyczna pasta do smarowania chleba, idealna na śniadanie, kolację lub jako przekąska. Smalczyk jest bogaty w tłuszcz i kalorie, ale jest też źródłem witamin i minerałów.

Przygotowanie smalcu jest bardzo proste. Wystarczy wytopić tłuszcz ze słoniny lub boczku, a następnie dodać do niego podsmażoną cebulkę i jabłka. Do smalcu można również dodać inne dodatki, takie jak czosnek, majeranek, pieprz czarny lub papryka.

Smalczyk z cebulką i jabłkiem najlepiej smakuje ze świeżym chlebem, ogórkiem kiszonym i rzodkiewką. Może być również używany do smażenia jajek, kiełbasy lub innych potraw.

Składniki:

Słoninę oraz podgardle pokrój w drobną kosteczkę. Możesz je zmielić, ja jednak mimo, że jest to bardziej czasochłonna opcja,  wybieram krojenie. Całość przełóż na chłodną patelnię i wytapiaj na średnim palniku przez 20 min NIE mieszając. Po tym czasie  możesz zamieszać i zmniejszyć ogień, wytapiając smalczyk przez kolejne  40 min.

W tym czasie przygotuj sobie jabłko i cebulę. Obierz je i pokrój w kosteczkę.
Po godzinnym wytapianiu smalcu i skwarek dodaj kawałki jabłek i cebuli. Możesz ponownie zwiększyć moc palnika do średniej i podsmażać smalec ze skwarkami ostatnie 20 minut.

Który smalczyk wybierzesz?

Pozdrawiam,
I.

Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!