Desery i ciasta z agrestem

Agrest to owoc bardzo lubiany. Można jeść go zarówno solo, jak i w formie dodatku do deserów czy ciast. Jeśli jesteś ciekaw przepisów z agrestem, sprawdź nasz artykuł!

Agrest, czyli porzeczka agrest

Na samym początku warto zaznaczyć, że agrest jest jedynie zwyczajową nazwą, natomiast pełna brzmi: porzeczka agrest. Wszystko w związku z tym, iż owoc ten jest blisko spokrewniony z często uprawianymi w Polsce krzewami, które posiadają czerwone, czarne bądź białe owoce.

Owoce agrestu, w zależności od odmiany (zielonej bądź czerwonej), pojawiają się między czerwcem a sierpniem. Jest on owocem, który wymaga dobrej gleby, aczkolwiek często uprawia się go w naszym klimacie, ponieważ cechuje go duża odporność na mróz.

Agrest jest bogatym źródłem witamin: B3, B5, B6, C, E oraz A. Ponadto w owocach znajdują się: potas, magnez, wapń, mangan oraz miedź.

Agrest – właściwości popularnego owocu

Ze względu na wcześniej wymienione składniki mineralne, witaminy oraz związki bioaktywne agrest posiada szereg właściwości prozdrowotnych takich jak:

  • poprawa trawienia;
  • działanie przeczyszczające i moczopędne;
  • wspomaganie działania narządu wzroku;
  • wsparcie pracy układu nerwowego;
  • działanie przeciwzapalne;
  • zwiększenie produkcji żółci;
  • niskokaloryczność.

Nasze propozycje deserów i ciast z agrestem

Gotów na pyszne przepisy deserowe z agrestem? Poniżej znajdziesz nasze propozycje:

Życzymy pysznej agrestowej uczty!

Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!