Pielęgnacja twarzy – jak poprawnie używać peelingu enzymatycznego?

Skóra twarzy - jak używać peelingu enzymatycznego?
Peeling pozwala pozbyć się martwego naskórka i wygładza skórę. Taki zabieg jest też świetnym przygotowaniem cery do dalszych czynności pielęgnacyjnych i kolejnych produktów regenerujących i nawilżających. Bardzo popularnym rodzajem peelingów są te mechaniczne zawierające złuszczające drobinki. Takie kosmetyki nie sprawdzą się jednak u każdej osoby. Dobrą alternatywą dla zabiegu mechanicznego są peelingi enzymatyczne. Kto może stosować takie kosmetyki? Jak we właściwy sposób używać peelingu enzymatycznego? Jak mogą wyglądać kolejne kroki w pielęgnacji cery po usunięciu martwego naskórka?

Jak działa peeling enzymatyczny? Kto może go stosować?

Peelingi zwykle kojarzą się ze ścierającymi drobinkami, którymi należy delikatnie masować skórę. W przypadku cery z trądzikiem, wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień, delikatnej czy po prostu źle znoszącej mechaniczną eksfoliację taki kosmetyk się jednak nie sprawdzi. Świetną alternatywą dla tradycyjnych drobinek są peelingi enzymatyczne, bo działają o wiele łagodniej.  

Sposób działania peelingu enzymatycznego jest prosty. Zawarte w kosmetyku aktywne enzymy rozkładają białka, które wchodzą w skład zrogowaciałego i martwego naskórka. Taki peeling jest w stanie wygładzić skórę bez konieczności jej mechanicznego złuszczania, dzięki czemu wystąpienie podrażnień jest mniej prawdopodobne. Co więcej, eksfoliacja oparta na enzymach wpływa na szybszą regenerację naskórka, pobudza cerę do odbudowy nowych komórek i jest przy tym delikatna i nieinwazyjna. Skóra po takim peelingu wchłania też o wiele więcej drogocennych substancji z kosmetyków np. serum, kremu, maseczki czy olejku. 

Czy każdy może sięgać po peelingi enzymatyczne? Takie kosmetyki poleca się osobom z niemal każdym typem cery, bo ich składniki aktywne nie wnikają w głąb skóry, stąd tak małe prawdopodobieństwo podrażnień. Peeling enzymatyczny będzie odpowiedni zarówno dla cery tłustej i mieszanej, jak i suchej, wrażliwej czy naczynkowej.  

Należy przy tym pamiętać, że co prawda ten rodzaj eksfoliacji należy do jednego z najbardziej delikatnych, to jednak tak jak każdy zabieg, ma także swoje przeciwwskazania. Nie zaleca się nakładać peelingu enzymatycznego na uszkodzony naskórek lub na skórę z silnymi wykwitami i wysiękiem. W przypadku silnego trądziku warto skonsultować się z dermatologiem i omówić wspólnie, czy taki kosmetyk jest dla nas wskazany.  

Jakie enzymy znajdują się w peelingach enzymatycznych?

Zdrowa cera - jak stosować peeling enzymatyczny?

W chemicznym złuszczaniu naskórka bierze udział jeden lub więcej specjalnie dobranych enzymów. Zwykle są one pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Najbardziej popularne składniki peelingów enzymatycznych to papaina pochodząca z owoców papai oraz bromelaina z ananasa. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że skóra staje się o wiele gładsza, a przy regularnym stosowaniu taki kosmetyk będzie wspierał walkę z przebarwieniami czy śladami po trądziku.  

Często stosowanym składnikiem jest też syntetycznie pozyskiwana keratolina. Ten enzym stymuluje skórę do odnowy komórek i świetnie usuwa martwy naskórek. W peelingach enzymatycznych możemy spotkać się też z ficyną pochodzącą z fig, arbutyną z borówki bruszwicy czy aktynidyną z owoców kiwi. 

Szukasz najlepszego peelingu enzymatycznego, który nie zawiera żadnych drobinek czy kwasów AHA? Sprawdź peeling enzymatyczny Tołpa bazujący na papainie, bromelainie i keratolinie>> 

Jak stosuje się peeling enzymatyczny do twarzy?

Przed nałożeniem peelingu enzymatycznego na całą twarz warto najpierw wykonać próbę uczuleniową. Taki test pozwala się upewnić, że na pewno nie mamy uczulenia na żaden składnik kosmetyku ani nie działa on na nas podrażniająco. Przy takiej próbie uczuleniowej nakłada się odrobinę produktu na skórę za uchem i zmywa po określonym czasie. Jeśli następnego dnia nie pojawiła się żadna reakcja alergiczna, można śmiało nałożyć kosmetyk na twarz.  

Stosowanie peelingu enzymatycznego jest bardzo proste i przypomina korzystanie z maseczki pielęgnacyjnej do twarzy. Najpierw cerę należy oczyścić z makijażu i dopiero na tak przygotowaną skórę można nałożyć peeling, omijając okolice oczu i ust. Teraz należy poczekać kilka minut. Czas eksfoliacji zależy od danego produktu i zaleceń producenta. Niektóre kosmetyki potrzebują 2-3 minut, inne trzyma się na skórze 10-15 minut. Po zmyciu produktu skóra jest już oczyszczona. Korzystając z peelingu enzymatycznego nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów opuszkami palców, jak w przypadku peelingów mechanicznych.  

Warto pamiętać, że peeling enzymatyczny to produkt, którego nie należy nadużywać. Zbyt częsta eksfoliacja może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry. Na każdym kosmetyku znajdziemy informację na temat częstotliwości stosowania, która jest bezpieczna dla cery. Zwykle taki peeling wykonuje się raz w tygodniu, ale w przypadku bardzo wrażliwej cery może to być nawet raz na dwa tygodnie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb skóry.  

Chcesz dodatkowo odżywić swoją cerę? Poznaj maseczki tołpa bazujące na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego i ekstrakcie z torfu>> 

Co można stosować po peelingu enzymatycznym?

Kobieta nakłada krem do twarzy

Cera oczyszczona przez peeling enzymatyczny jest gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosowanie tego typu peelingu świetnie łączy się również z kuracją kremami z retinolem. Retinol może dać fenomenalne efekty, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie używać kosmetyków z tym składnikiem aktywnym.  

Retinol to pochodna witaminy A, która świetnie radzi sobie z leczeniem trądziku, wygładzaniem drobnych zmarszczek oraz profilaktyką przeciwstarzeniową. Stosując kremy do twarzy z retinolem należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nigdy nie należy nakładać kremu z retinolem zaraz po wykonaniu peelingu enzymatycznego. Eksfoliacja może lekko podrażnić skórę, więc nałożenie na nią dodatkowo kremu z tak silnym składnikiem aktywnym mogłoby się skończyć nieprzyjemnym pieczeniem i zaczerwienieniem. O wiele lepiej sprawdzi się kuracja na zasadzie jednego dnia peeling, a kolejnego dnia krem z retinolem.  

Takie domowe zabiegi regenerujące i rewitalizujące cerę najlepiej wykonywać w okresie jesiennym, stosując przy tym pod makijaż kremy z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50 lub SPF 50+), aby dodatkowo chronić wrażliwą skórę i uniknąć przebarwień. Ten cykl pielęgnacyjny można dopełnić, sięgając po kosmetyk pomagający odbudować warstwę hydrolipidową np. krem tołpa lipidro w połączenie z dobrze dobranym olejkiem.  

Pamiętaj, że każdy rytuał pielęgnacji twarzy nie będzie pełny bez dobrze dobranego kremu. To właśnie krem działa nawilżająco na skórę, a dodatkowo może wspomagać walkę z trądzikiem lub opóźniać powstawanie zmarszczek.  

Znajdź krem do twarzy dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź liftingujący krem przeciwzmarszczkowy z retinolem z serii retinol od Tołpy>> 

 

Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!