Dieta na wysoki cholesterol i trójglicerydy. Co jeść?

Wysoki cholesterol to nie przelewki. Kiedy wyniki badań i złe samopoczucie ostrzegają przed poważnymi problemami, warto wziąć sobie do serca zalecenia lekarza. Wśród nawyków, które mogą prowadzić do nieprawidłowego cholesterolu można znaleźć, między innymi nieodpowiednią dietę oraz brak aktywności fizycznej. Jak sobie z tym radzić? Jaka dieta na wysoki cholesterol i trójglicerydy?

Co to jest cholesterol?

Cholesterol są to lipoproteiny, które można podzielić na dwie grupy w zależności od tego, jak wpływają na organizm człowieka. Pierwsza z nich to “dobry cholesterol”, czyli frakcja HDL. Natomiast druga – dla wielu bardziej istotna – frakcja LDL nazywana “złym cholesterolem”. Ich poziom zależy w dużej mierze od tego, jaki tryb życia prowadzi pacjent. Kiedy dieta nie zawiera odpowiednich składników odżywczych, a o aktywności fizycznej już dawno nikt nie pamięta, wówczas mogą pojawić się poważne problemy. Dlatego warto kontrolować swój organizm i chodzić regularnie na badania. Należy zaznaczyć, że przyczyn wysokiego cholesterolu może być wiele. Jeśli dana osoba uprawia sport i zdrowo się odżywia, nie oznacza, że problem jej nie dotyczy.

Normy cholesterolu i trójglicerydów mogą być różne w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Maksymalny poziom dla diabetyków będzie znacznie niższy od tego wskazanego dla osób zdrowych i wynosi nie więcej niż 165 mg/dl. Jeśli pacjent nie choruje, wówczas prawidłowa wartość to 190 mg/dl. Jest różnica, prawda? Interpretację wyników pozostawmy lekarzom, a my przejdźmy do tego, jak samodzielnie można zadbać o swoje zdrowie.

Niskocholesterolowa dieta – to znaczy jaka?

Dieta antycholesterolowa polega na wprowadzeniu w życie kilku prostych zasadach, które pozwolą zmniejszyć problemy z nieodpowiednim poziomem cholesterolu. Jednak należy pamiętać, że dieta na wysoki cholesterol wcale nie gwarantuje jego spadku do prawidłowej wartości. Mimo to może pomóc zatrzymać jego wzrost. Przede wszystkim należy postarać się ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego. Mamy tu na myśli głównie tłuste mięso, czyli produkty takie jak: wieprzowina, kaczki, gęsi czy tłuste podroby. Dodatkowo zaleca się unikanie tzw. “bomb cholesterolowych”, wśród których z pewnością można znaleźć: margarynę, duże ilości sera żółtego, jajka czy masło. Nie wspominając o ciastach, ciasteczkach i kremach! 

Tutaj może pojawić się pytanie, co zatem można jeść? Warto zaznaczyć, że nie jest konieczne całkowite usunięcie produktów pochodzenia zwierzęcego. Niskocholesterolowa dieta zakłada zastąpienie tłustych produktów zdrowymi zamiennikami. Lepiej sięgać po chude mięso, jogurty, mleko i serki o niskiej zawartości tłuszczu, warzywa czy owoce. Warto również zrezygnować ze smażenia, tłustych wędlin czy spożywania drobiu ze skórą (jak w przypadku skrzydełek lub udka z piekarnika). 

Jak obniżyć trójglicerydy?

Trójglicerydy to tłuszcze proste i złożone dostarczające naszemu organizmowi energii oraz budulca tkanki tłuszczowej. Jednak zbyt duże spożycie kwasów tłuszczowych i węglowodanów może prowadzić do magazynowania trójglicerydów, a co za tym idzie wysokiego cholesterolu. Jak je obniżyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w licznych artykułach, takich jak https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/5-sposobow-na-wysokie-triglicerydy/. Bez wątpienia warto wziąć sobie do serca powyższe zalecenia. Okazuje się, że pozytywny wpływ na nasz organizm może mieć także większe spożycie witaminy E i C, polifenoli  (m.in. brokuły, aronia czy jagody), a także karotenoidy. Podstawowa zasada to: należy działać, a nie stać bezczynnie. 

Artykuł partnera
Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!