Koszenie trawy nie musi być wyzwaniem. Wystarczy odpowiednia kosiarka

Doprowadzenie trawnika do porządku wymaga zastosowania kosiarki. Do wyboru mamy różne jej typy: spalinową, elektryczną i ręczną. Najwięcej możliwości oferują kosiarki do trawy spalinowe. Są wygodniejsze, mocniejsze i nie trzeba mierzyć się z wszędzie plątającymi się kablami. Chwilowy brak prądu lub konieczność podłączenia innego urządzenia, nie oznacza przerw w koszeniu. Teren, który jest duży i nierówny, może być za to równie dokładnie wypielęgnowany, co mały trawniczek. Jak dobrać kosiarkę spalinową?

Nie tylko cena sprzętu się liczy

Duże znaczenie ma budżet przeznaczony na zakup kosiarki, ale nie powinien być on wyznacznikiem. Droższe urządzenie najczęściej poradzi sobie lepiej z każdym rodzajem trawnika – dużym terenem, długą trawą, koszeniem na wzniesieniach, a nawet zaoferuje funkcje dodatkowe, jak rozdrabnianie trawy czy jej zbieranie. Warto porównać dostępne na rynku kosiarki różnych producentów, poszukać opinii innych użytkowników, bo może się okazać, że za tak naprawdę niewiele wyższą kwotę, uda się nabyć lepsze urządzenie.

Wielkość urządzenia decyduje także o jego możliwościach. Mała kosiarka będzie miała problem z wysoką trawą i nierównym terenem. Poza tym praca z nią będzie wolniejsza i mniej dokładna. Większa kosiarka pomoże zadbać o każdy teren.

Duże znaczenie ma również rodzaj silnika i jego moc. I ponownie – większe kosiarki to zwykle większa moc, a także długość i szerokość noża, które oznaczają, że nie będzie problemu z koszeniem rozmaitych terenów. Przeważnie kosiarki do trawy spalinowe oferują moc 4 do 6 KM oraz szerokość koszenia około 50 cm. To wystarczające parametry, by zadać o małą działkę i duży, przydomowy ogród.

Silnik może być dwu lub czterosuwowy. Ten ostatni pracuje ciszej, pobiera mniej paliwa i emituje mniejszą ilość spalin od dwusuwowego. Minusy to jednak mniejsza moc i trochę trudniejsze manewrowanie. O tej kwestii trzeba zdecydować samodzielnie, oceniając potrzeby względem koszenia danego terenu.

Cicha praca kosiarki

Przywykliśmy do hałasu kosiarki naszej, jak i sąsiadów. W końcu koszenie trawy do jedno z tych zadań ogrodowych, których po prostu nie da się uniknąć. Nie oznacza to jednak, że całkowicie obojętnie przechodzimy obok bardzo głośnych urządzeń. Najmocniejsze kosiarki spalinowe będą również dość głośne. Można pokusić się o założenie słuchawek, ale lepiej postawić na konstrukcję, która zachowa odpowiednie parametry, a przy tym wcale nie będzie uciążliwa pod względem głośnej pracy. Na co zwracać uwagę?

Na pewno na obudowę. Jeśli jest ona metalowa, wydostające się spod noży kosiarki drobne elementy, uderzając o nią, będą wytwarzać dodatkowy hałas. Obudowa wykonana z tworzywa minimalizuje uciążliwość tych dźwięków.

Mniejszy hałas powodują kosiarki mulczujące niż te pracujące w sposób tradycyjny. I wreszcie na rynku możemy poszukać urządzeń, które zostały zaopatrzone w ciche układy tnące, a dokładniej mówiąc, ciche noże do kosiarek. Taka konstrukcja jest w stanie zredukować hałas nawet o połowę.

Z napędem czy bez?

Kosiarki do trawy spalinowe mogą posiadać napęd lub nie. Te, które mają napęd na koła, są wygodniejsze, łatwiej się nimi steruje, bo nie trzeba wkładać mnóstwa siły w pchanie urządzenia. Przy dużych i ciężkich kosiarkach jest to dość ważna cecha. Taka konstrukcja może mieć zastosowaną przekładnię kątową, przekładnię ślimakową lub wał kardana. Ze względu na koszty, zwykle spotyka się pierwszą opcję. Napęd na tylne koła, które są większe, przydaje się do nierównych terenów. Minusem takiego urządzenia jest droższa eksploatacja, ponieważ występuje tu więcej części, które mogą ulec awarii.

Małe trawniki, wymagające dużej liczby skrętów, będzie się wygodniej kosić urządzeniem bez napędu. Kosiarki do trawy spalinowe bez napędu, są nieco mniejsze i lżejsze, dlatego wygodniej się nimi manewruje po takich terenach. Poza tym niewielka działka czy ogródek, raczej nie wiążą się z wielogodzinnym koszeniem, stąd konieczność pchania urządzenia, wcale nie musi nastręczać problemów.

Trawnik – wielkość i częstotliwość koszenia

Nie może obejść się bez rozważania na temat posiadanego trawnika. Jego wielkość, ale i wymóg częstotliwości koszenia, determinują rodzaj wybieranego urządzenia. Choć decydując się na uznanego producenta, sprawdzone sprzęty, jak chociażby kosiarki do trawy spalinowe dostępne pod adresem https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki/, nie trzeba martwić się o końcowe efekty.

Kosiarka spalinowa to najlepszy wybór do dużych powierzchniowo trawników, ale i tych mniejszych również. W końcu fakt umiłowania prac ogrodowych nie oznacza, że cały dzień chcemy tylko kosić. Niestety ręczne czy elektryczne kosiarki niewielkich rozmiarów, do skoszenia nawet niewielkich terenów, wymagają już sporo pracy.

Na czas koszenia trawnika ma wpływ, już wspomniana szerokość koszenia. Trawnik o powierzchni 1000 m2 koszony urządzeniem z nożami o szerokości 92 cm, oznacza, że czeka nas spacer przez około 1 km. Noże o szerokości 53 cm, to już 1,9 km dla tej samej wielkości trawnika. Kosiarka oferująca jedynie 43 szerokości, wymagać od nas będzie aż 2,5 km, dla tej samej powierzchni trawnika. Jak widać, różnice są niemałe.

Kosiarka bębnowa, rotacyjna czy mulczująca? Wiele zależy od tego, jak często planujemy kosić trawnik. Jeśli przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, warto wybrać bębnową, ponieważ mniej strzępi trawę i zostawia ją w lepszym stanie wizualnym. Przy zdecydowanie rzadszym koszeniu, nie częściej niż raz w tygodniu, może być to kosiarka rotacyjna, która kosi szybciej. Poza tym zbiera trawę do dołączonego kosza. Kosiarka z opcją mulczowania korzystnie wpływa na stan trawy. Chodzi bowiem o to, że pozostawia ją drobno zmieloną na trawniku. Z jednej strony jest mniej pracy przy uprzątaniu skoszonej trawy, ale co najważniejsze, taka drobno zmielona trawa działa jak nawóz.

Częstotliwość koszenia to także jeszcze inna kwestia, decydująca o wyborze urządzenia. Kosiarki do trawy spalinowe muszą oferować sporą moc, by poradzić sobie z rzadkim koszeniem wysokiej trawy. Można wybrać również sprzęt, w którym zostanie ustawiony parametr, jaka część trawy ma znaleźć się w koszu, a ile z niej podlega rozdrobnieniu i pozostawieniu na trawniku.

Dodatki, które poprawiają komfort pracy

Na komfort pracy z kosiarką wpływa nie tylko poziom hałasu. Na rynku znajdujemy kosiarki do trawy spalinowe, które są wyposażone w dodatkowe elementy, a dzięki nim można jeszcze szybciej i wygodniej poradzić sobie z pielęgnacją trawnika.

Wyposażenie w kosz – kwestia indywidualna, ale zdecydowanie warta rozważenia. Jeśli nie planujemy pozostawiać rozdrobnionej trawy na trawniku, wykorzystujemy inny sposób nawożenia, im większy kosz dopinany do kosiarki, tym lepiej. Znacznie szybciej i łatwiej opróżnia się napełniony kosz, niż zbiera ręcznie skoszoną trawę.

Koła kosiarki osadzone na łożyskach kulkowych sprawiają, że urządzenie łatwiej są prowadzi. Z kolei mniejsze rozmiary i niższa waga, to znacznie wygodniejsze przechowywanie. Dobrze jest poszukać kosiarki, która umożliwi za pomocą jednej dźwigni ustawianie wysokości koszenia trawy.

Odporność, trwałość, serwis

Kosiarki do trawy spalinowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia, korozję, ale i trwałych. Nie może sprawiać problemów jej utrzymanie w czystości, a tę kwestię determinować będzie zarówno zastosowany materiał, jak i wybrana konstrukcja urządzenia.

Przeglądając ofertę, jaką stanowią kosiarki do trawy spalinowe, warto zwrócić uwagę, czy nie będzie problemu ze znalezieniem serwisu w razie awarii, zamówieniem części i naprawą. Z kolei, jeśli jest to znana marka i o części nie trzeba się martwić, liczy się fakt, czy serwis znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, bo inaczej czeka nas wycieczka lub uciążliwe załatwianie wszystkiego na odległość.

Kosiarki do trawy spalinowe to bardzo dobry wybór, praktycznie do każdego trawnika, niezależnie od powierzchni. Weźmy pod uwagę jednak parametry, detale, budowę, by koszenie było zarówno efektywne, jak i maksymalnie wygodne.

Artykuł partnera
Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!