Przekąski na imprezę: faszerowana bagietka

Pomysłowa i efektowna przekąska na imprezę i uwaga! Tym razem bez majonezu! 🙂  Przygotuje ją każdy i prawdopodobnie każdy zje ze smakiem. Gdy zrobiłam po raz pierwszy i dałam do spróbowania mężowi, to pochłonął całość zanim się obejrzałam. Przekąskę wykonacie bardzo szybko. W zasadzie najwięcej czasu zajmuje jedynie wydrążenie bagietki, ale o tym za chwilę.  Przekąskę można przygotować dzień wcześniej, przechowując w lodówce.

  • Składniki na duży talerz przekąsek:

Składniki:

  • 2 wąskie bagietki
  • 2 serki typu almette
  • 2 ugotowane jajka
  • kilka plasterków szynki lub kilka kabanosów
  • 1/4 papryki

Wykonanie:

Serki almette wymieszać z pokrojonymi drobno jajkami  (używam do tego sitka do krojenia ugotowanych warzyw – znacznie przyśpiesza pracę).

Przekroić wzdłuż bagietkę i wydrążyć.  Ja kupiłam ciemne bagietki w Biedronce. Można oczywiście użyć zwykłych pszennych bagietek. Najważniejsze, by bagietka nie pękła. W przypadku wąskiej bagietki, takiej jak u mnie, ten krok wymagał więcej uwagi, ale można pomóc sobie wkładając bagietki do mikrofali na ok. 20 sekund –  wtedy ciasto jest bardziej elastyczne.

Jedną bagietkę przekroiłam z boku, drugą od dołu.  Od dołu trudniej jest wydrążyć i nafaszerować, ale za to później ładniej wygląda. 🙂

Tak przygotowane bagietki napełnić farszem do połowy i po „ściankach”. Ułożyć pokrojoną w paski paprykę oraz wzdłuż zwinięte w rulon plasterki szynki (na jedną bagietkę użyłam 3 plasterków), a następnie ponownie położyć farsz śmietankowy. Zawinąć w folię i schłodzić w lodówce.

Gotową bagietkę polecam kroić nożem z ząbkami.

Przypadkiem mogą też wyjść różne minki – alternatywa dla małych niejadków.

Smacznego!

Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!

Close Menu