Oświetlenie zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy wyborze i projektowaniu?

Posiadając na własność ogród, taras, czy nawet balkon na pewno nie raz zastanawialiśmy się nad wyposażeniem ich w jedna lub kilka opcji oświetlenia zewnętrznego. To właśnie dzięki niemu, poruszanie się po danym terenie po zmroku może być łatwiejsze i bezpieczniejsze, a przy tym wyglądać estetycznie. Ważne jednak, aby projekt był w tym przypadku maksymalnie przemyślany i dostosowany do warunków, w jakich przyjdzie mu funkcjonować.

Wiedza na temat rodzaju oświetlenia zewnętrznego oraz tego, w jaki sposób dostosować je do swoich potrzeb, nie musi wcale przypominać czarnej magii. Najważniejsza jest tu funkcja – ma to być jedynie dekoracja, czy może zależy nam na praktycznym zastosowaniu?

Oświetlenie funkcjonalne

Tutaj wszystko zależy od tego, jakie zadanie zdecydujemy się powierzyć wybranemu przez nas oświetleniu. Zaznaczenie ścieżek w ogrodzie, by były widoczne po zmierzchu i można było nimi bezpiecznie podążać, wiąże się z zupełnie innymi produktami, niż np. chęć zapewnienia sobie warunków do kontynuowania zabawy na wolnym powietrzu w gronie znajomych, i oświetlenia miejsca, gdzie ustawimy stół ogrodowy. Najistotniejszymi zmiennymi, jakie powinno się wziąć pod uwagę w każdym z tych wypadków, są barwa światła oraz moc blasku. Z doświetleniem ścieżek jest najmniejszy kłopot, gdyż popularne dziś lampy solarne mogą z łatwością sprostać temu zadaniu, o ile ustawimy je w odpowiednich odstępach uwzględniających ich moc. Poza tym ładując się dzięki światłu słonecznemu w zasadzie dadzą nam nie tylko prosty montaż, ale i łatwą wymianę i zerowe koszty eksploatacyjne. Takie lampy mogą kosztować od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, jednak ich żywotność niemal zawsze wynagradza nawet najszerzej zakrojoną inwestycję w oświetlenie zewnętrzne. Innymi formami funkcjonalnego oświetlenia, które stosuje się w podobnym przypadku są:

Oświetlenie dekoracyjne

W przypadku zewnętrznego oświetlenia dekoracyjnego entuzjaści projektowania i aranżacji ogrodów oraz tarasów powinni być naprawdę usatysfakcjonowani. Ilość opcji do wyboru oraz różnorodność wzornicza niektórych rozwiązać są tu tak bogate, że wprowadzenie odpowiedniego klimatu to jedynie kwestia dobrego wyboru ich formy. Rozproszone, miękkie światło, jakie uzyskuje się dzięki tego typu oświetleniu może być emitowane np. przez wiszące, papierowe lampiony, które odnajdą się zarówno na drzewach, jak i kiedy zamocujemy je na elementach tarasu. Zabawa wysokością zawieszenia każdego z nich dodatkowo doda naturalności całej dekoracji i na pewno usatysfakcjonuje domowników. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wybrać coś z bogatego repertuaru oferowanego przez technologię LED. Oświetlenie o małej mocy, zasilane nawet przy pomocy zwykłych baterii przeznaczonych do działania na zewnątrz, również może sprawdzić się w takim otoczeniu. Nie ukrywamy, że w przypadku dekoracyjnego źródła światła to oprawa gra pierwsze skrzypce, a dopiero później przychodzi refleksja nad barwą światła. Tak jak w przypadku oświetlenia funkcjonalnego, tutaj również można wykorzystać rozwiązania solarne. Jeszcze tylko dwa piękne lampiony ze świeczkami w środku do oświetlenia stołu jadalnego lub zarysowania kształtu tarasu i gotowe – nikt nie mówił przecież, że kable elektryczne są wymagane, by efekt był satysfakcjonujący.

Portal LenaLighting.pl pomógł  przy pisaniu tego artykułu.

Nie zapomnij udostępnić wpisu jeśli ci się spodobał!
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozdrawiam, Iwona

Iwona

Iwona

Mama rozkosznej córeczki Hani, żona wspaniałego mężczyzny i właścicielka przeuroczego yorka. Moim drugim dzieckiem mój blog, na którym właśnie jesteś :)

Zostań ze mną na dłużej!