Do napisania tego wpisu zachęciły mnie liczne maile oraz wiadomości z podobnymi zapytaniami dotyczącymi balkonu od strony jego użytkowania.
To nieprawda, że większy balkon jest łatwiej urządzić. Jeśli Twój balkon pomieści krzesełko i stoliczek to uwierz mi, że jesteś w stanie zaaranżować go w przytulny sposób. Duży balkon owszem, jest wygodny i ustawny, ale również bardziej kosztowny i wymagający większego nakładu pracy. Pokażę Ci na co przede wszystkim zwrócić uwagę.
Podłoga
Zapewne na swoim balkonie masz płytki. O wiele ciekawszym rozwiązaniem jest położenie drewnianej podłogi lub zwyczajnie wyłożenie go sztuczną trawą.
Sztuczna trawa: moknie, ale i szybko wysycha :). Po wielkich ulewach, jeśli woda stoi (głownie przy barierkach, bo przecież nie pada na cały balkon) wystarczy na pół godzinki ją odchylić, wysycha momentalnie. Trawa u mnie leży przez cały rok. Nic się z nią nie dzieje – nie gnije, nie śmierdzi, nie zmienia koloru ani wyglądu. Płytki pod spodem również pozostają bez zmian. Jest łatwa w utrzymaniu, odkurza się ją jak zwykły dywan. Jest to tańsza alternatywa do drewnianej podłogi. O wiele przyjemniej chodzić po takiej trawie lub po drewnie, niż po zimnych lub mocno rozgrzanych słońcem płytkach. Posiadam najtańszą, najzwyklejszą sztuczną trawę głównie ze względu na cenę. Na rynku są dostępne inne, o wiele ładniejsze, gęstsze, do złudzenia przypominające prawdziwą trawę. Myślę, że pozwoliłabym sobie na tę opcję mając mniejszy balkon :).
Firany i zasłony
Firany są kolejnym elementem, który zapewni przytulność i intymność na Twoim balkonie. Swoje firany piorę ok. 2x w ciągu sezonu. Po 2 latach je wyrzuciłam, gdyż nie były już tak śnieżno-białe. Kupiłam je za kilkanaście zł w IKEA, więc nie było mi szkoda. W tym roku kupię po prostu nowe. Pranie firanek nie jest uciążliwe, bo pierze w zasadzie pralka. Firanki te są lekkie, zwiewne. Osłaniają od wzroku sąsiadów, jednak nie sprawdzą się w przypadku, gdy chcesz osłonić balkon przed słońcem. Wtedy lepiej zakupić zasłony zacieniające z wodoodpornego materiału, lub sam materiał (dostępny w sklepach internetowych) i samodzielnie je uszyć. Z części technicznych – firany na tunelu będą bardziej praktyczne.
Pergole
Zasłoń się od sąsiadów. Jeśli posiadasz balkon typu loggia, pergole po bokach mogą posłużyć Ci za kratkę do wieszania doniczek. Jeśli natomiast jest inaczej i Twój balkon sąsiaduje z innym, warto zainwestować w osłonę lub zrobić ją samodzielnie z desek. Nie zapomnij o impregnacji drewna. Więcej o pergolach możesz przeczytać w poście Nasz balkon aranżacja 2015 oraz Nasz balkon aranżacja 2016.
Karnisze
U mnie za karnisz posłużyła zwykła aluminiowa rurka, położona z obu stron na haczykach, wkręconych do pergoli. Dodatkowo przywiązujemy ją do haczyka taśmą uciskową/trytytką, by w razie silnych wiatrów i burzy wszystko pozostało stabilne.
Jeśli nie posiadasz na balkonie pergoli, możesz śmiało zamocować haczyki w suficie lub kupić gotowy karnisz – linkę. Jest delikatny, z zewnątrz praktycznie niewidoczny.
Oświetlenie
Jeśli lubisz spędzać długie wieczory na swoim balkonie koniecznie zadbaj o klimatyczne oświetlenie. Początkowo kupiliśmy kinkiet zewnętrzny (na zdjęciu po prawej), jednak nie daje on przytłumionego przytulnego światła, które lubimy. Jest zdecydowanie za jasny, nawet po wymianie żarówki, dlatego też ostatecznie kupiliśmy lampki zewnętrzne na sznurze, a w kolejnym roku dodatkowo sami zrobiliśmy girlandę świetlną z piłeczek do gry w tenisa (Kliknj tu i zobacz).
Zapisz
Na rynku dostępne są również solarne sznury świetlne (lub na baterie). Są niezwykłą ozdobą jednak one z kolei dają zbyt mało światła. Również nieocenione są wszelkiego typu lampiony, latarenki i świece. Dodają magii i sprawiają, że każdy wieczór jest niezwykle relaksujący. Pamiętaj, że lampiony możesz wykonać samodzielnie! 🙂
Kwiaty i zieleń
Rośliny zielone i kwiaty zawsze pięknie prezentują się na balkonie. Zadbaj o to, by pięknie rosły i wyglądały na zdrowe oraz zadbane, a odwdzięczą Ci się swoim wyglądem.
Meble ogrodowe - użytkowanie
Przy kupnie mebli zwróć uwagę, by materiał był wodoodporny. Dzięki temu po deszczu będą szybko wysychać. Dodatkowo dobrze, jeśli pokrowce są zdejmowalne. To bardzo przydatne, ponieważ po jednym sezonie materiał jest brudny. Nawet jeśli ktoś z gości niechcący wyleje na nie swój napój, nie popsuje to Twojego nastroju, ponieważ łatwo je uprać w pralce (używam funkcji prania w zimnej wodzie eco bubble).
Gdy są silne ulewy to jedynie ściągam poduchy pod ścianę, gdzie nie dociera deszcz, by można było później powiedzieć na rześkim powietrzu. Na zimę gąbki zabieramy do piwnicy (są w wielkich grubych plastikowych workach), a same pokrowce trzymamy w szafie. Tak przechowujemy je już do 2 lat – nic złego nie dzieje się z nimi.
Mały i średni balkon: Pamiętaj, by meble ogrodowe dobrać odpowiednio do wielkości swojego balkonu. Balkon nie powinien być zastawiony na styk, ponieważ zwyczajnie nie będzie to ani funkcjonalne, ani nie będzie ładnie wyglądać. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu balkonów są meble węższe, delikatniejsze. Jeśli wybierzesz meble składane, będziesz mogła chwilowo zastąpić je np. suszarką na pranie. W zależności od metrażu możesz również pozwolić sobie na ultra wygodny fotel (lub dwa); niezbyt szeroki, a jednak rewelacyjny do wypoczynku.
Ciekawą alternatywą jest również drewniany zestaw wypoczynkowy:
Jeśli nie posiadasz wystarczająco miejsca praktycznym pomysłem jest stolik barierkowy. Pozwoli Ci uzyskać przestrzeń, której nie masz za wiele.
Duży balkon: Jeśli planujesz kupić narożnik na swój balkon/taras pamiętaj, by sprawdzić jego wymiary. Drzwi balkonowe w większości przypadków są węższe od drzwi wejściowych, więc może pojawić się problem z ich wniesieniem. My swój narożnik musieliśmy przecisnąć przez okno kuchenne z mieszkania na balkon :).
[alert type=”success”]Temat mebli ogrodowych jest tak obszerny i różnorodny, że z pewnością poświęcę na niego całkiem oddzielny wpis. Pokażę Wam zalety i wady różnych kompletów ogrodowych, wykonanych z różnych materiałów. [/alert]
Do przeczytania,
I.